Bedesten - St. Nicholas Kilisesi

Merhabalar Sevgili Vita in Cyprus Okuyucuları,
Bugün bu yazımızda sizlere Lefkoşa’nın önemli tarihi yapılarından biri olan ve surlariçi bölgesinde yer alan Bedesten’i (St. Nikolas Kilisesi)anlatacağız. Bu yazı sayesinde Bedesten ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabını bulacağınızı düşünüyoruz.

 

 

Bedesten, dinsel bir yapı olarak inşa edilip bir süre bu amaca hizmet etmiştir. Büyüklüğü ve ihtişamlı yapısı ile görenleri büyülemektedir. Kıbrıs’ı Osmanlılar ele geçirdikten sonra bina yeniden düzenlenmiş, oluşan yeni gereksinimlere uygun olarak bir bedestene yani kapalı bir çarşıya dönüştürülmüştür. Çarşıda bu dönemde daha çok tekstil ürünleri satılmıştır. Nikolas Kilisesi şehrin en büyük camisinin yanında bedestene dönüştürülmüştür. Ayrıca Bedesten gotik mimari tarzının önemli eserleri arasında sayılmaktadır.

 

Lefkoşa şehrinin uğrak merkezleri arasında yer alan Bedesten, kültürel işleviyle ziyaretçilerin büyük akınına uğramaktadır. Bedesten’e tarih boyunca çok fazla restorasyonlar yapılmıştır. Son restorasyon Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nca yapılmış ve günümüzdeki haline gelmiştir. Bedesten bu restorasyon sonucunda kültür-sanat maksatlı aktivitelerde kullanılmak üzere topluma yeniden kazandırılmıştır.

 

 

 

 

 

 

Peki Bedesten (Aziz Nikolas Kilisesi) Nerede ve Bedesten’e Nasıl Gidilir?

Nasıl Gidilir? : Hafta sonları dahil her gün Gazimağusa ve Girne’den Lefkoşa’daki terminallere uygun ücretlerle otobüs ve minibüs seferleri yapılmaktadır.Ayrıca terminallerin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık iki kilometredir.
Konumu: Surlariçi Şehir Merkezi.

Açılış ve Kapanış Saatleri

Pazartesi – Cuma
08:00 – 18:00

 

 

Kaynak : http://www.evkaf.org/site/dokuman/bedesten_turkce_brosur.pdf

Yorumlarınızı Paylaşın