"Festivaller Adası" Kıbrıs

Merhabalar Sevgili Vita in Cyprus Okuyucuları,

Yazımıza gerçekten merak ettiğim bir soruyu size sorarak başlamak istiyorum. “Kıbrıs denince aklınıza gelen ilk şey nedir? “ ya da soruyu şöyle sorayım “ Sizce Kıbrıs’a tatil için, üniversite okumak için veya burada yaşamak için gelen biri burada nasıl eğlenir ?”

Aslında gelebilecek cevapları az çok tahmin edebiliyorum ve bu durum beni biraz üzüyor. Çünkü biliyorum ki çoğunluğun aklına -oteller, kumarhaneler, gece kulüpleri, gürültülü ortamlar falan geliyor. Fakat bugün bu yazıda bu fikrinizi değiştirebilmek için elimden geleni yapacağım ve hatta bunu bir seri haline getirip “Kıbrıs’ta güzel zaman geçirmek için neler yapılabilir? “başlığı altında toplarız belki de 🙂

Bugün yazımızın içeriği “Festivaller” olacak. Hatta çok iddialı gelebilir belki ama, bence bu yazıyı okuduktan sonra Kıbrıs’ı “Festivaller Adası “olarak anacaksınız 🙂

Kıbrıs’ta sadece benim duyduğum elliye yakın festival var, fakat biz bugün yalnızca birkaç tanesini inceleyeceğiz. Fakat ilginizi çeken başka bir festival olursa, seve seve araştırıp paylaşabiliriz.

Başlangıcı Kalkanlı- Çakıstez festivali ile yapalım;

 • Çakıstez Kalkanlı Köy meydanında yer alan bir festival, her sene Eylül ayında açılış töreniyle başlıyor ve 3 gün boyunca devam ediyor. Festival alanında ilk gün halk oyunları izleyebilir, kurulmuş stantlardan çakisdez ve Kıbrıs’a ait yiyecekleri tadabilirsiniz. Tam bu noktada “Çakıstezin” kelime anlamını da söyleyelim, Çakıstez “Kırılmış Yeşil Zeytine” deniyor Kıbrıs’ta ve Kıbrıs Mutfağında gerçekten önemli bir yere sahip. Bu nedenle festival alanında zeytin ile ilgili stantlara özellikle dikkatle bakmanızı tavsiye ederiz ( Kalkanlı Güzelyurt belediyesine bağlıdır ve kentin 6,5 km kuzeydoğusundadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusu köyde bulunmaktadır.) 
 • Yeşilırmak Çilek Festivali

Yeşilırmak Çilek Festivali, Lefke’ de yapılan bir festival. Festival genelde Nisan ayının sonunda yapılıyor. (Bu seneki festival 28 Nisan tarihinde gerçekleşti) Festival alanında yer alan etkinliklere katılabilir, dans gösterilerini izleyebilir hatta çilek bahçelerinden kendi çileklerinizi toplayabilirsiniz. Festivalde yer alan stantlardan yine Kıbrıs’a ait birçok ürüne ulaşabilirsiniz. Festival “Çilek Güzeli” nin seçilmesi ile tamamlanıyor. Her yıl değişik sürprizler ile farklılaşan festivalde bakalım bizi bu yıl neler bekliyor.

 • Ayrelli Festivali
  Festival Lapta Belediyesi ve Akdeniz Köyü Muhtarlığı iş birliği ile düzenleniyor. Bu sene 6. Ayrelli Festivali düzenlendi. (7-8 Nisan 2018 tarihleri arasında). Festival Akdeniz köy meydanında gerçekleştiriliyor. (Ayrelli, kuşkonmazın Kıbrıs’taki ismi.) (Akdeniz Köyü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne bölgesinde bulunuyor) 
 • Ozanköy Pekmez Festivali
  Ozanköy Girne’nin doğusunda bulunan bir köy. Girne Belediyesi tarafından düzenlenen festivalde, harnup üretiminin önemini anlatmak ve kullanımının teşvik edilmesi amaçlanıyor. Köy meydanında kurulan stantlar sayesinde harnup ürünlerine çok kolay ulaşabilirsiniz. Ayrıca çeşitli halk dansları gösterileri izleyebilir ve çeşitli konserlere katılabilirsiniz. Festival Ağustos ayında yapılıyor. (Harnup pekmezi, Keçiboynuzu pekmezi adı ile de bilinmektedir)
 • Girne Zeytin Festivali
  Festival Girne Belediyesi tarafından Zeytinlik köyünde yapılıyor. Girne’nin güneyinde yer alan bu bölgede düzenlenen festival aynı zamanda adanın en eski festivali ve en renkli festivali olarak da biliniyor. Festival kapsamında Uluslararası Karikatür Yarışması da düzenleniyor. Ayrıca Köy meydanında kurulan stantlar sayesinde zeytin ürünlerine çok kolay ulaşabilirsiniz. Festivalde halk dansları gösterileri izleyebilir ve çok çeşitli konserlere katılabilirsiniz. Bu sene 17.si düzenlenen festivalin sonunda Bülent Ortaçgil konseri vardı mesela J Festival zeytin hasat zamanı olan Ekim ayında yapılıyor.

 

KUZEY KIBRIS’IN FESTİVALLER LİSTESİ:

o          Girne Zeytinlik Festivali (Ekim) Girne Zeytinlik Festivali (Ekim)
o          Kıbrıs Rakı Festivali (Mayıs)
o          Güzelyurt Portakal Festivali (Haziran-Temmuz)
o          Bellapais Klasik Müzik Festivali (Mayıs – Haziran)
o          Tepebaşı Medoş Lalesi Festivali (Mart)
o          Lapta Turizm Festivali (Haziran)
o          Doğanköy Alıç Festivali
o          Kıbrıs Tiyatro Festivali (Eylül)
o          Yiğitler Gavgarıt Festivali – Değirmenlik
o          Mormenekşe Enginar Festivali (Nisan)
o          Avtepe Medoş Lalesi Festivali – Yeni Erenköy (Mart)
o          Kalavaç Gıbrızlı Kültür ve Sanat Festivali – Değirmenlik (Nisan)
o          Karpaz Turizm Şenlikleri – Kumyalı (Nisan)
o          Yeniboğaziçi Karpuz Festivali (Mayıs-Haziran)
o          Büyükkonuk Eko Günleri (Mayıs-Ekim)
o          Hisarköy Orkide Festivali – Lapta
o          Akdeniz Ayrelli Festivali – Lapta
o          Beylerbeyi İpek Kozası Festivali (Mayıs)
o          Gazi Mağusa Çocuk Festivali (Mayıs-Haziran)
o          Kıbrıs Tango Festivali (Mayıs-Aralık)
o          Kırıkkale Gabbar Festivali Değirmenlik (Haziran)
o          Sinde Panayırı – İnönü (Haziran)
o          Gazi Mağusa Kültür Sanat ve Turizm Festivali (Haziran-Temmuz)
o          İskele Festivali (Haziran-Temmuz)
o          Beyarmudu Patates Kültür Sanat Festivali (Temmuz)
o          Lefkoşa Gençlik Karnavalı (Ağustos)
o          Mehmetçik Üzüm Festivali (Ağustos)
o          Yeniboğaziçi Pulya Festivali (Ağustos)
o          Serdarlı Babutsa Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)
o          Geçitkale Hellim Festivali (Ağustos)
o          Tatlısu Harnup Festivali (Eylül)
o          Yeşilırmak Çilek Festivali
o          Lefke Ceviz Festivali
o          Lefke Hurma Festivali
o          Bağlıköy Eko Günleri
o          Bağlıköy Paluze Günü
o          Alaniçi Hasat Festivali
o          Kalkanlı Çakısdez Festivali
o          Dipkarpaz Kumdan Kale Festivali

Yorumlarınızı Paylaşın