GAÜ(Girne Amerikan Üniversitesi)

GAÜ, Kuzey Kıbrıs’ın en tanınan ve yükselen üniversitelerinden biri olup; en hareketli kentlerinden biri olan Girne’de konumlanmıştır. Kıbrıs’taki ilk özel üniversi olmasından dolayı diğer üniversitelere kıyasla daha çok ünlenmiştir. Tabi ki ününü sadece ilk özel üniversite olmasına değil, aynı zamanda misyonunda bahsi geçen beş değere borçludur: kolay erişim, hız, alaka düzeyi, değer ve toplum. Üniversitenin amacı Amerikan eğitim tarzını minimuma indirilmiş bir maaliyetle paralel fayda sağlayacak şekilde yaygınlaştırmaktır. Bilgi Teknolojilerinin önem kazanmasıyla beraber kendisini de bu çizgiye adapte eden GAÜ, fakültelerinde yüksek teknolojili araç ve gereçlere de yer vermiştir. Öğrencilere kolaylık sağlayan PowerPoint sunumları ve MP4 ders kayıtlarını sisteminde her daim hazır bulundurmaktadır. Aynı zamanda Wi-Fİ, GAU TV ve radyo öğrenci ve öğretim üyelerinin ders ve seminerlerde yararlanmaları için kampüs genelinde kullanıma açıktır. GAÜ’ nün en ilgi çekici yönlerinden biri, küresel akademik ortama yanıt vermesidir. Dolayısıyla öğrencilerine fen, siyaset, ekonomi ve sanat gibi alanlardaki dersleri en çağdaş teorilerle birlikte sunabilir. Dahası YOK, YODAK, IACBE, IABC, ECBE gibi kurumların sağlamış olduğu akreditasyonlara sahiptir. Üniversite öğrencilere 10 fakülte ve 8 okul olmak üzere totalde 53 lisans programı sunmaktadır. GAÜ yurtları 135 ülkeden 20.000’e kadar öğrenciyi ağırlayacak kapasitededir. Akademik dönüm noktaları arasında 20 bilimsel veritabanı aboneliği, 20,155 basılı kitap, 22.949 e-dergi ve 165.166 e-kitap bulunmaktadır. 1995’ten bu yana, GAU faaliyetlerini genişletti ve Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Sri Lanka, Kırgızistan, Türkiye, ABD, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Hong Kong ve Moldova’daki eğitim ortaklıklarını satın aldı. Ayrıca Eduniversal Rankings’in en iyi 100 üniversite listesinde yer almaktadır. GAÜ spor dallarına da ayrı bir önem vermektedir çünkü sağlıklı bir beden, tüm büyük fikirlerin ortaya çıktığı sağlıklı bir zihni kapsar. Spor kulübünde bilardo, atletizm, futbol arenası, hentbol, ​​binicilik, yüzme, satranç, spor salonu, tenis, basketbol, ​​tekvando gibi çeşitli alternatifler bulunmaktadır. Kampüs içinde sayısız yemek seçeneği sunan beş farklı lokanta vardır. Akademik takvim yıl boyunca sosyal ve bilimsel, kültürel, müzik ve sanat etkinlikleri ile doludur, bu da genç zihinleri dinlendirip yenilemektedir. Sonuç olarak, Kuzey Kıbrıs’ta yüksek eğitim hayatına başlamak isterseniz, GAÜ’ye kesinlikle bir gözatmanız ve katılma şansını değerlendirmenizi öneririm.


GAU is one of the most incandescent higher education institutes located in the sun-kissed beach city of Girne in North Cyprus. It boasts of an impeccable reputation among all the other higher education universities as the first private university in Cyprus and is notorious for its five core values as mentioned in its mission statement which are access, speed, relevance, value and community. Its aim is to propagate and extensively divulge the American mode of education with a minimized cost but with parallel benefits. It pays heed to the global era of Information Technology and has practically implied the concepts by the digitalization of all the courses that are offered in the pertinent faculties of the universities. Moreover, PowerPoint Presentations and MP4 recordings of lectures are also available for the students. Free Wi-Fi is offered throughout the campus and GAU TV and Radio also broadcast lectures and seminars for the student and faculty usage. One of the most attractive aspects of GAU is its responsiveness to the global academic environment therefore it can adapt and provide its students with courses related to the most contemporary theories in science, politics, economics and arts etcetera. GAU has embellished its name with very significant accreditations from entities like YOK, YODAK, IACBE, IABC and European Council for Business Education and several others. The university offers 53 undergraduate programs in 10 Faculties and 8 Schools. GAU Dormitories have the capacity to accommodate 20,000 students from 135 countries. Its academic milestones include 20 scientific database subscriptions, 20,155 printed books, 22,949 e-journals and 165,166 e-books. Since 1995, GAU has expanded its operations and procured educational partnerships in India, Kazakhstan, Pakistan, Sri Lanka, Kyrgyzstan, Turkey, the USA, the UK, the Czech Republic, Hong Kong and Moldova. It is ranked in the Top 100 List by Eduniversal Rankings.

GAU pays prime important and gravity to its sports because a healthy body encases a healthy mind from which all the great ideas come from. Its sports club includes a snooker area, track and field, football arena, handball, horse-riding, swimming, chess, gymnasium, tennis, basketball, taekwondo and countless other alternatives for maintaining a stout physique. There are five major eateries within the campus premises which offer a vast plethora of food option for students which definitely are a bang for the buck. The academic calendar is inundated with social, scientific, cultural, musical and arts events throughout the year which certainly keeps the young minds entertained and replenished. All in all, you certainly must spare a glance and consider the fortunate chance of joining and becoming a part of GAU if you ever happen to pursue an educational career in North Cyprus.

Yorumlarınızı Paylaşın