Kıbrıs'ta Kesinlikle Görmeniz Gereken Yerler

Merhabalar Sevgili Vita in Cyprus Okuyucuları,

Bu yazımızda sizlere Kuzey Kıbrıs’ta gezebileceğiniz yerlerden bahsedeceğiz. İlk olarak adanın en uç noktası olan Karpaz’dan başlayalım.

 • Altınkum Plajı;Bahsedecek olursak, Kuzey Kıbrıs’ta haritada adanın sivrilen, burun olarak bahsedilen noktası Karpazdır, yani siz burun kısmına ne kadar çok giderseniz Karpaz’a yaklaşmış olursunuz, işte tam bu noktada Kıbrıs’ın müthiş doğası ile karşılaşacağınız, içerisinde bolca eşeklerle karşılaşacağınız, muazzam sapsarı bir kum ile karşınıza Altınkum Plajı çıkar. Kuzey Kıbrıs’ın en güzel plajı olarak adlandırabileceğimiz Altınkum Plajı, Akdeniz’in hem en uzun hemde en az ziyaret edilen alanlarından birisi olma özelliğini taşır.

 

 • Apostolos Andreas Manastırı;Rivayet o ki, Ada’da su sıkıntısı çekilirken, Andreas bastonuyla birlikte gelip, bastonunu yere vurmasıyla birlikte manastırın bulunduğu noktanın yanından su çıkartmışdır ve günümüzde halen bu noktadan akan bir su bulunmaktadır. Adadaki Hristiyanların, özel günlerinde sıklıkla ziyaret ettiği Apostolos Manastırı, Karpaz’ın en uç noktası olan Zafer Burnu’na çok yakın bir yerdedir ve yine bir inanışa göre İsa’nın görevlendirdiği 12 Havari tarafından Andreas adına yapılmıştır.

 

 • Zafer Burnu;Adından da anlaşıldığı üzere Zafer Burnu, adanın en uç noktasıdır ve kesinlikle görülmesi gereken bir yer konumundadır.Evet arkadaşlar, Vita in Cyprus(ViC) ailesi olarak sizlere Karpaz bölgesinde kesinlikle görmenizi gereken yerleri bu şekilde sıraladık.Şimdi ada’nın kalabalık merkezlerinden birisi olan Gazi Mağusa’dan devam edelim.

 

 • Kapalı Maraş;Kapalı Maraş, adada yaşamın olmadığı, terkedilmiş şehir olarak bilinmektedir. Bu bölge 1974 yılında kadar adanın en güzel, turizmin en gelişmiş olduğu, Dünya’nın ilk 7 yıldızlı otelini barındıran bir bölge olarak bilinmektedir. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk güçleri tarafından ele geçirilmiştir fakat daha sonrasında barış görüşmeleri kararınca hem Türk hem Rum tarafından terkedilmiş ve tarafsız bölge ilan edilmiştir. Bölge, bırakıldığı günkü gibidir ve hiç bir müdaheleye maruz kalmamıştır. Bölge’nin bir kısmını Birleşmiş Milletler askerleri beklerken, öteki tarafında Türk Askeri beklemektedir. Kıbrıs’ın kesinlikle görülmesi gereken yerlerinden bir tanesidir.

 

 • Namık Kemal Meydanı;Bu bölgenin isminin Namık Kemal Meydanı olmasının sebebi, “Vatan yahut silistire” oyunundan dolayı sürgüne gönderilen Namık Kemal’in sürgünde bulunduğu 3 yıllık süreyi burada yaşamış olmasıdır ve burada yaşadığı süreçte eserlerini yazmaya devam etmiştir.
  Bölgede Namık Kemal’in müzesi, yaşadığı zindan ve turistik cafeler bulunmaktadır. Tarihi açıdan görülmesi gereken bir bölgedir.

 

 • Lala Mustafa Paşi Camii;St. Nicholas Katedrali olarakda bilinen Lala Mustafa Paşi Camii, Namık Kemal Meydanında bulunmakla birlikte, o dönemde inşa edilmiş en gösterişli yapılardan bir tanesidir. Camii’yi özel kılan yapılardan bir tanesi ise, yanında 7 asırdır yaşayan bir ağaç bulunmaktadır. Bu ağaç adanın en eski ağacı olarak bilinmektedir.
 • Salamis Harabeleri;Salamis HarabeleriBronz çağında kurulmuş ve zamanında Kıbrıs’a başkentlik yapmış bir şehir. Salamis Harabelerinde Forum, Roma Jimnastik Salonu, Roma Tiyatrosu, Pazaryeri, Zeus Tapınağı ve Salamis krallarının mezarı bulunmaktadır. Bu gün bile o zamanki şehrin ihtişamını bulabileceğiniz nadir antik şehirlerden biri.Sıra Güzelyurt’ta…
 • Güzelyurt Arkeoloji MüzesiAziz Mamas kilisesi ve Güzelyurt bölgesinde çıkan arkeolojik eserlerin sergilendiği bu Müzede Kıbrıs’ın en önemli malzemelerinden bazıları bulunmaktadır. Müzede ayrıca, bölgeye has yaşayan hayvanlarda sergilenmektedir.

 

 • Aziz Mamas KilisesiGüzelyurt’ta Bizanslılar tarafından inşaa edilmiş bir kilise olan Aziz Mamas kilisesi, adını o bölgede mağara da yaşamını idam ettiren bir keşişten alır. Aktif olarak kullanımda olan Aziz Mamas, kesinlikle ziyaret edilmelidir. ViC olarak tavsiye ediyoruz.Şimdi de Kuzey Kıbrıs’ın en fazla turist alan bölgesi olan Girne’den bahsedelim.
 • St. Hilerion KalesiKıbrıs’ın en güzel kalesi olarak adlandırabileceğimiz, manzarasında bütün Girne’yi size gösteren, masallardaki mistik kale tarzıyla St. Hilerion, görülmesi gereken, keşfedilmesi gereken bir konum… Söylentilere göre, Umberto Eco ve Walt Disney bu kaleyi eserlerinde kullanmışlardır.
 • Mavi KöşkMavi Köşk, yine Girne’de bulunan, gidilmesi gereken tarihe şahitlik eden mekanlardan bir tanesi. Aslen İtalyan olan fakat Rum bir kimlik taşıyan, Paulo Paolides’in kendisine yaptırdığı ve yaşadığı bir köşk. Dönemin şartlarında bu köşk’ün teknolojik imkanlarının nasıl sağlandığı bir soru işareti olarak hafızalarımızda yer edinmiş durumda. Son derece üst düzey ve konforlu olan bu köşk, en dikkat çekici özelliği olan, dışarıdan hiç bir şekilde görünememesiyle biliniyor. Neredeyse köşkün her bölümünde şaşırtan özelliklerle dolu bu köşkü gezmekte fayda var.
 • Girne LimanıKıbrıs’ta o tatlı Akdeniz havasını nefesinizde hissetmek isterseniz, işte gitmeniz gereken yer, tam da burası, Girne Limanı. Sahilde bulunan birbirinden güzel restaurantları, cafeleri, canlı müzik şansı ile Girne Limanı, adanın en güzel yerlerinden birisi olarak biliniyor.
 • Girne KalesiTicaretin merkezinde bir ada olduğu için tarih boyu korsanlar ve savaşlar eksik olmamış. Bundan dolayı dönem dönem eklemeler ve güçlendirmeler ile bu gün oldukça büyük bir kale halini almış. Girne Kalesi büyük olduğu kadar içinde sergilediği eserlerle de değerli. Baştan aşağı hakkını vererek gezmek için bir günü kaleye ayırmak lazım.
 • Bellapais ManastırıGirne’nin doğusunda Beşparmak dağlarının yamacında Lüzinyanlılar’ın yaptığı bir manastır. Mekan olarak çok şirin bir İngiliz mahallesi manzara ise komple Girne mahallesi.

  Bellapais’in içinde dönem dönem klasik müzik konserleri oluyor. özellikle o konserlerden birine mutlaka gitmelisiniz.

  Sevgili ViC okuyucuları, şimdi de vita in cyprus’ta Lefkoşa’yı tanıyalım…

 • Büyük Han

  Büyükhan, Surleriçi mevkisinde bulunan, içerisinde restaurantlar, cafeler ve bazı çeşit dükkanların bulunduğu, tarihi bir yapısı olan, kendinizi içerisinde ferah bir şekilde hissedebileceğiniz, turistlerin çok sık ziyaret ettiği bir mekan olarak göze çarpıyor.

 • Selimiye Camii

  Ada’ya belki de en çok eser bırakan toplum olan Luzinyalılar zamanında yapılmış olan St. Sophia Katedrali’nin yeni adı olan Selimiye Camii, uzaktan bakıldığında dikkat çeken yapısıyla, turistlerin cazibe merkezlerinden birisi olarak biliniyor.

 • Surlariçi
  Surlariçi, Lefkoşa’da bulunan bir yerleşim yeridir. Daracık sokaklar, tarihi yapılarla, canlı bir şehir olarak bulunan Surlariçi, görülmesi gereken yerlerden birisi olarak göze çarpıyor.
 • Barbarlık MüzesiTüm Kuzey Kıbrıs’lıların, Kanlı Noel olarak adlandırdığı bir üzücü gece de, Rumlar bir anda heryere saldırmaya başladılar. Binbaşımız, Nihat İlhan’ın evinde olmadığı bir gece de eve gelen rumlar, eşi ve çocuklarını acımasızca küvette öldürdü. Bu ev, içerisinde en ufak bir değişmeye uğramaksızın müzeye çevirildi. Eve girdiğiniz de, gerçekten yüreğinizi ürperten şeylerle karşılaşacaksınız.

Yorumlarınızı Paylaşın