Kıbrıs'ta Öğrenci Olanların Bileceği Şeyler

Kıbrıs’ta öğrenci olmak demek, Kıbrıs’ın Kıbrıslı vatandaşlarıyla 7 gün 24 saat iç içe olmak demektir. Eğer sizler Kıbrıs’ta öğrenci iseniz, 

 

Bileceğinize inandığım şeylerin başında Kıbrıs’ta okuyan bir öğrenci istediği zaman denize, mükemmel bir kum ve Güneş’in yarattığı sıcaklıkla girebileceğini, Kıbrıs’ın dört bir tarafında istediği bu özelliği bulabileceğini bilir.

Kıbrıs’lının kendine ait kullandığı Kıbrıs Ağzı taklit edilir, özellikle de Kıbrıs’ta okuyan bir çok erkek öğrenci Gıprıs Polisi, Gaçamang Gurtulamang, Teslim et Kendiği repliğine aşinadır.

Kıbrıs’ta, İngiltere’de ki gibi trafik soldan akar, çemberlerde sağdan gelene de yol verilir. Kıbrıs’ta duraklarda da otobüs beklenmez, Kıbrıs duraklarına bas gelir, bas!

Kıbrıs’ta okuyan her öğrenci, yiyeceği yemeklerin içerisinde 2 şeye çok sık rastlar, Bikla sosu ve Hellim Peyniri… 

Kıbrıs’ın kendine özel Bikla Sosu, yapılan bir çok yemeğe sos olarak atılır, tadı da güzeldir, tabii Kıbrıs’a alışıksan seversin, orası ayrı. 

Gelelim, Kıbrıs’ın o meşhur Hellim Peynirine, Kıbrıs’ın Hellim Peyniri, hem çok güzel hem de çok meşhurdur ve Kıbrıs’ta neredeyse her yemeğin bir versiyonu olarak Hellimlisi bulunmaktadır. 

Kıbrıs’ın en önemli problemlerinden birisi ise, Türkiye’den gelen prizlerin, Kıbrıs’ın o meşhur İngiliz prizlerine uymamasıdır. Bu dönüştürücü denen şeyin, Kıbrıs’ta önemli bir piyasa edinmesine yer sağlamıştır. Kıbrıs’ta dönüştürücü demek, aslında günümüzde, sarj’a bağımlı yaşayan öğrenci hayatlarının, ekmeği, hatta su’yu kadar değerlidir. Kıbrıs’ta eğer öğrenci iseniz, sizin de kesinlikle bir dönüştürücünüz vardır, fakat tabii eğer yoksa, Kıbrıs’a alışmış, tabiri yerindeyse kaşar öğrenci usulü, anahtarınızı kullanarakta bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Kıbrıs’ta eğer arabanız yoksa, sizin için ulaşım çok zor demektir, Kıbrıs’ta ulaşım, ciddi anlamda sıkıntılıdır, gideceğiniz mesafenin en uzun 2.5 saat sürecek olmasına rağmen, Kıbrıs’ta eğer arabanız yoksa o mesafelerin bitmesi sizin için bir çile’ye dönüşebilir. Bulmanız gereken otobüsler, taksileler, sizlere sadece bir günlük Kıbrıs gezinizde, öğrenci harçlıklarınızın yarısından fazlasının gitmesine sebep olabilir.

Kıbrıs’ta gelelim, o meşhur, Kıbrıs’ın anlatmalara değen, taksilerine, O meşhur Kıbrıs Mercedes Taksilerine, Eğer Kıbrıs’ta bir taksi çağırır iseniz, en önce gelecek taksi Mercedes’tir. Buna memleketten yanınıza gelen kişiler şaşkınlıkla bakarken, siz Kıbrıs’ta sanki tüm taksilerin sahibi sizmiş edasıyla havanızı atabilirsiniz.

Kıbrıs’ta kiraladığınız evlerde asla bir ısıtma sistemi bulamazsınız, Kıbrıs’ta ki hiç bir evin ısıtma sistemleri yoktur, bu nedenle kendi kendinizi ısıtma yöntemlerine alışık olmalı, güneş ışığıyla ısınan sulara aşina olmalısınız. Eğer Kıbrıs’ta bir öğrenci iseniz ve Yurt’ta kalmıyorsanız, kesinlikle kışları Kıbrıs’ın o müthiş soğuğu ile baş başa kalacaksınız demektir. 

 

 

  1. onur DİKER 13 Aralık 2017 Üye

    çok yararlı emeğinize sağlık..

Yorumlarınızı Paylaşın