Kıbrıs'ta Yaşam Bölüm 2

Ve gelelim en güzel, en can alıcı noktaya!

Kıbrıs’ın ünlü yemekleri denilirse herkesin ilk cevabı ‘Şeftali Kebabı’dır.


Kıyma, maydonoz ve soğandan oluşur, içerisinde şeftali yoktur. Niazi’s Restaurant’ta yemenizi tavsiye edebilirim. Bu restaurant zincirini Kıbrıs’ın hemen hemen her yerinde görmeniz mümkün. Ve aslında bu kebabın ismi ilk başlarda ‘Şef Ali Kebabı’ iken, zaman içinde ‘Şeftali Kebabı’na ‘ dönüşmüş.


Diğer ünlü yemeği ise Magarina Bulli. Bu yemekle gittiginiz her restaurantta karşılaşmanız mümkün, özelliklede, magarina bulli yemek isterseniz mutlaka Güzelyurt Kalkanlı’da Gondoras Restorant’ta yemelisiniz.


Eğer yolunuz Kalkanlı-Girne dağ yoluna düşerse uğramanız gereken bir yer daha var: Yorgo Kasap Restaurant. Burası değişik bir köy, adanın Müslüman Türk ve Ortodoks Rum halkından farklı, Lübnan’lı ve Katolik inanca sahip bir nüfustan oluşuyor. Bu köydeki restoranı Maria ve eşi işletiyor, inanılmaz misafirperverler. Çok leziz mezeleri ve muhteşem etleri meşhur. En güzel pancar mezesini burada yemiş olabilirim.Ayrıca masaya gelen salata alıştığımızdan farklı bir tatda. Bunun sebebi ise koydukları kişniş.Kıbrıs’ta çok sevilen ‘Fırın Kebabı’nı da burada bulabiliyorsunuz ki bence şimdiye kadar yediğim en güzel kebaplardan. Bu kebap kuzu etinin ve patatesin folyoya sarılması ile oluşuyor ve sonra toprak fırında pişiriliyor.


Tavuk dolmaya gelicek olursak, burada gerçekten bu tat çok meşhur ve çok leziz. Benim tavsiyem bu böreği Girne Eziç Restaurant’ta yemeniz .Burası Kıbrıs’in genel yerlerine göre bir tık daha lüks kalıyor, ve denize sıfır oluşu beni daha çok etkilen diğer yanı oldu. Kıbrıs’a gelipte tavuk dolma yememek ve Eziç Restorana uğramamak asla olmaması gereken bir durum benden söylemesi…

Kıbrıs dedik Hellim dememek olur mu? Kıbrıs’a geldiniz ve ailenize götürmek isteyeceğiniz lezzetlerden biri kesinlikle hellimdir. Kıbrıs gezim boyunca gittiğim her markette, restoranda hellim peyniri hep ön plandaydı, ve bende hep gerçekten en güzel yerde yemek istedim ve sorduğumda Babil Bahçeleri’nde yemem gerektiğini öğrendim. Burada hellimin tüm farklı sunumunu görmek mümkün. Kesinlikle arkadaşlarınızla, ailenizle gidip görülmesi gereken yerlerden biri, hoş bahçesi, güzel kahvaltı sunumlarıyla cidden çok tatlı bir mekan. Botanik bahçeleri içinde yaptığınız serpme kahvaltı sadece 30 lira civarında ve başarılıydı.

 

Yorumlarınızı Paylaşın