Kıbrıs'ta Yaşam Bölüm 3

Ve gelelim meyhane kültürüne;

Kıbrıs’ta gerçekten meyhane kültürü çok yaygın. Gittiğiniz hemen hemen her otelin restaurant bölümünde yada gezdiğiniz her caddede meyhaneleri göreceksiniz. Ben balığı nerde yerim? diye sorduğumda Kıbrıs halkının söylediği yerlerden biri Girne’de Lords Palace Otel’in Kephal adlı restoranı oldu. Kıbrıs’ta bilindiği üzere alkol gerçekten çok ucuz. Gittiğim bu restoranda rakı içmek istediğimde değişik fix menülerle karşılaştım, fakat 170 TL’lik menüsü cidden çoğu meyhaneden daha farklıydı. Bir 70’lik rakı söyledim ve yanında gelen mezeleri saymak mümkün değil. 10 çeşit mezelerinden, 6-7 çeşit sıcak mezesine, kalamarına, karidesine, lakerdasına, levreğine, 4 çeşit farklı tatlısına kadar her şeyi görmek mümkün. Kesinlikle Türkiye ve Kıbrıs standartından farklı bir restoran. Bu arada alkol sınırsız olarak servis ediliyor. 😊

Tavsiye edebileceğim bir diğer meyhane ise Swan of Soli. Adanın batı bölgesinde bulunan Lefke’de ki bu mekan diğer meyhanelere kıyasla daha ucuz ve bir o kadarda kaliteli bir hizmet sunuyor. 70’lik rakınızı 100 TL’ye açtırıyorsunuz ve yanına 6 farklı meze ve 1 tane de salata ikram ediyorlar. Ayrıca, ekstra söyleyeceğiniz midye ve ahtapot kesinlikle herkesin damak keyfine uyacak cinsten. Hafta sonları canlı müziği de bulunan bu mekanı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kıbrıs meyhaneleri sadece balık kültüründen oluşmamakta tabii ki. Ada’da hatırı sayılır cinsten kaliteli ocakbaşı restaurantlar bulmak ta mümkün. Benim için bunların en başında Cratos Port bünyesinde bulunan Ocakbaşı Restorant gelir. 175 TL’lik fix menüsüyle sizlere zengin bir meze ve arasıcak servisinden sunduktan sonra, menüsünde bulunan 5 farklı ana yemekten hangisini seçersiniz diye sormuyorlar, hepsini getiriyorlar.😊 Bu kadar çeşitli et yemeğini yerken alkolünüzü de sınırsız tüketme imkanı tanıyorlar sizlere. Mekanın geneline bakıcak olursak ta mükemmel bir şekilde ışıklandırılmış Port manzarasında denizin üstünde keyifli sohbetler geçirmemeniz imkan dahilinde değil. Bir de bütün bunlara samimi ve profesyonel servisi de dahil edince Cratos Port Ocakbaşı mutlaka görmeniz gereken bir meyhane haline geliyor.

Yorumlarınızı Paylaşın