Kıbrıs'ta Yaşamanın Getirileri ve Götürüleri

Herkese Merhabalar,

Bugün Vita in Cyprus ailesi olarak sizlere Kıbrıs’ta Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajlarından bahsetmeye çalışacağız.

Öncelikle Kıbrıs’ta Yaşamanın Avantajları ile başlayalım,

İlk olarak, Sezonluk meyveleri Kıbrıs’ta çok ucuza ve taze bir şekilde bulabilirsiniz, buna en güzel Örnek olarak verebileceğimiz meyvelerden bir tanesi ise, Güzelyurt’ta bulunan Portakal Bahçeleridir.

İkinci olarak, Kıbrıs’ta havalar genellikle sıcaktır, Kar neredeyse hiç yağmaz, yani sıcak havalarda yaşamayı sevenler için Kıbrıs bulunmaz bir nimettir.

Üçüncü olarak, Kıbrıs’ta ki düşük suç oranları… Bu günümüzde en önemli şeylerden birisi haline gelmiştir, çünkü Dünya’nın içine düştüğü bu terör buhranında, insanların hayatlarını tehlikede istemeden yaşamak istemeleri çok önemli. Örneğin günümüz’de, Türkiye’nin herhangi bir yerinde terör saldırısına maruz kalmanız Kıbrıs’ta başınıza gelme ihtimalinden çok daha fazla. Bu nedenle Kıbrıs, hem konumu hem de yapısı itibariyle, düşük suç oranları ve terör saldırılarına hedef olmaması nedeniyle, büyük bir avantaj olarak öne çıkıyor.

Dördüncüsü ve belkide en önemlisi, Kıbrıs’ın konumu ve yapısı itibari ile tam bir dinlenme merkezi olması. Kıbrıs’ta yaşayan insanların bir yaşam telaşı bulunmuyor, bulunsa bile çok düşük seviyelerde oluyor, insanlar hayatlarının tadına varıyorlar diyebiliriz. Örneğin, Kıbrıs’ta bir esnafın sabah 11’de dükkanını açıp, akşam 3’de sıkılıp kapattığına şahit olabilirsiniz, çünkü gece yaptığı Alkol’lü mangal, onun hem geç uyanmasına hem de gün içerisinde rahatsız olarak kalmasına sebep olabilir…

Gelelim Kıbrıs’ta yaşamanın dezavantajlarına,

İlk olarak günümüzde, belki de şuan da 10-45 yaş aralığında bulunan insanlar için vazgeçilmez, dışarısında kalan insanlarında hayatlarında artık yer edinmiş olan internet, Kıbrıs’ta çok pahalı ve yüksek bir kalitede değil. Bu nedenle Kıbrıs’ta eğer internetinizi önemseyen biriyseniz, mutsuz olduğunuz zamanlar olacaktır.

İkinci olarak, Kıbrıs’ta Elektronik Eşyalar, Beyaz Eşyalar çok pahalılar, bunları almak isterseniz eğer, Türkiye’ye kıyas ettiğimizde cebinizden daha çok para çıkacaktır çünkü bunların hiçbirisi malesef Kıbrıs’ta üretilmiyor.

Üçüncü olarak Giyim… Bu Kıbrıs’ta yaşayan insanların belki de kanayan yaralarından bir tanesidir, Kıbrıs’ta bir çok marka bulunmaz, ya da bulunsalar bile etiket fiyatları, normal satış fiyatlarının yaklaşık 2 katı civarlarında oluyor. Bu nedenle Kıbrıs’ta düzgün giyinebilmek, oldukça sıkıntılı ve pahalıya mal olan bir süreçtir.

Dördüncü olarak’ta Kıbrıs’ta ki yaz aylarının kabusu Elektrik Faturası…  Eğer yaz aylarında yaşayabilmek istiyorsanız, kesinlikle evinizde devamlı çalışan bir klima bulundurmalısınız, bunun sıkıntısı şudur ki, belirli bir seviyenin üstünde Elektrik kullandıkça, Elektrik için ödediğiniz fatura da katlanarak artmaktadır, buda yaz aylarında çok ciddi giderleri beraberinde getiriyor, şöyle diyebiliriz ki, yaklaşık 600-700 TL’lik Elektrik faturaları çok uzakta değil, hatta ucuz yırtmış bile olabilirsiniz…

Evet Arkadaşlar, sizlere Vita in Cyprus yani ViC ailesi olarak, Kıbrıs’ta Yaşam konusunda bazı detaylar vermeye çalıştık…

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yorumlarınızı Paylaşın