Kuzey Kıbrıs'ta Uyulması Gereken Trafik Kuralları

Merhaba Değerli Okuyucu,

Bu yazımda Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’ne yeni gelen kişiler için  ve araba kullanmak isteyenler için trafik kurallarından bahsedeceğim.

İlk bahsedeceğim bilgilerden biri Kıbrıs’ta arabaların direksiyonları sağ taraftadır ve trafik sol taraftan akar. Tüm adada olduğu gibi İngiltere’de de trafik sol taraftan akıyor; bunun sebebi ise uzun süreler boyunca İngiliz sömürüsünde kalmaları. Türkiye’de trafiğin yoğun olan bölgelerinde araba kullandıysanız, Kıbrıs’ta araba kullanmak size zor gelmeyecektir. Örneğin vitesi sol elinizle değiştirmek zorundasınız ama buna alışmak sizin için çok zor olmayacaktır. Bir diğer kural ise devletin genel olarak şehir içinde bulunan bazı bölgelerde olan sabit hız radar kutularıdır.Bu sabit hız radarları gizli değildir ve bu radarları görmeden önce bilgi tabelaları ile şoförlere uyarılar yapılır. Bu tabelalarda hız limiti ve sabit hız radarı uyarısı yapılır. Çoğunlukla yerleşim yeri içinde bulunan kameralar saatte 50, yerleşim yeri dışındaki kameralarda ise 65 km hızı geçmemeniz içindir. Bazı kamera kontrollerinde ise çift şeritte yani hem gidiş hem de dönüş olarak hız kontrolü yapılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı kameralardan uzaklaşıncaya kadar hız sınırını aşmamaya özen gösterin. Eğer hız sınırınız koruyamazsanız  ceza yemeniz çok yüksek ihtimaldir.

Kıbrıs’ta radar cezalarından sonra en yaygın  cezalar ise yanlış park cezalarıdır. Eğer yanlış parktan dolayı ceza alırsanız, ülkeden çıkmadan önce ödeme yapmanız gerekmektedir. Son ödeme tarihine kadar olan dönemde ceza ödenmezse, cezaların miktarı katlanarak çoğalır ve bir sonraki Kıbrıs ziyaretinde size tebliğ edilerek tahsil edilir.  Yaya geçitlerinde sürücüler, yayalara yol vermek zorundadır. Trafiğe çıktığınızda Kıbrıs’ta yaya geçitlerinden geçen yayalara araçların mutlaka yol verdiklerini görebilirsiniz. Kıbrıs’ta trafik ile ilgili bilmeniz gereken en önemli konulardan biri de çemberlerdir. Çemberlerde öncelik kesinlikle çemberdeki araçlarındır. Trafikte çemberde yol vermemek hiç hoş karşılanan bir durum değildir.

Bu yazımızda Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyetinde uygulanan trafik kurallarından bahsettim. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

Yorumlarınızı Paylaşın