Türkiye’den Kıbrıs’a Araba Getirme Kuralları

Merhaba Değerli Vita in Cyprus Okurları, bu yazımda size Kıbrıs’taki ulaşım sorunu çözümlerinden biri olan Türkiye’den Kıbrıs’a araç getirmenin kurallarını anlatacağım.

Kıbrıs’a olan normal yolculuklarda gerekli olmasa da Kıbrıs’a araç götürmek için öncelikle bir pasaport edinmelisiniz. Sonrasında aracınızla alakalı belgeleri eksiksiz bir şekilde yanınıza almalısınız. Bu belgeler; Ehliyetiniz, ruhsatınız ve araç sizin değilse noterden almanız gereken vekaletnamedir. Yola çıkmadan önce aracınızın sigortası ve muayenelerinin tam olmasına ve MTV borcunuzun olmamasına da dikkat etmelisiniz. Bunların belgelerini de yanınıza almanız size diğer işlemlerde kolaylık sağlar. Geriye feribot biletinizi almak kaldı. Bunun için Akgünler Denizcilik ve Filo Denizcilik adında iki firma mevcut. İnternet sitelerini ziyaret ederek size uygun bileti alabilirsiniz. 1 hafta önceden firmanızı arayıp rezervasyon yaptırmayı da unutmayın. Feribot yolculuğu için Mersin ya da Taşucu Limanı’nı kullanabilirsiniz. Ulaşım ve işlem kolaylığı açısından tavsiyem Taşucu Limanıdır.

Limana gittiğiniz zaman önce pasaportunuz kontrol ediliyor. Sonrasında limana ayrı olarak ödemeniz gereken bir ücret var. Bu ücreti de ödedikten sonra ise pasaport, ruhsat ve feribot biletinizle gideceğiniz yerde pasaportunuza gerekli damga vuruluyor. Aracınızı feribota yerleştirdikten sonra limanda yapacak bir işiniz kalmıyor.

Kıbrıs’taki limana vardığınızda yapmanız gereken sadece bir işlem kalıyor. Aracınızın sigortası Kıbrıs’ta geçerli olmadığından aracınıza Kıbrıs sigortası yaptırmak zorundasınız. Bunu hemen limanda bulunan sigorta firmasından yaptırabilirsiniz. Unutmamanız gereken kural, Kıbrıs’ta bir aydan fazla kalacaksanız ehliyetinizi Kıbrıs ehliyetine çevirtmek.

 

 

 

https://www.ktto.net/kktcye-arac-ithal-etmek-icin-gerekli-belgeler/

 

Yorumlarınızı Paylaşın